Motyw Stabat Mater Dolorosa

Motyw Stabat Mater Dolorosa to jeden z najważniejszych średniowiecznych motywów maryjnych. Nazwa ta wywodzi się z sekwencji, którą napisał franciszkański mnich Jacopone da Todi i oznaczaja: „stała Matka boleściwa (pod krzyżem)”. W średniowieczu bardzo mocno zwracano uwagę na człowieczeństwo Jezusa (franciszkanizm) oraz Matki Bożej. Jej cierpienie w trakcie męki Chrystusa starano się przedstawiać w sposób realistyczny, zbliżony do ludzkiej percepcji. Służyło to jego lepszemu uzmysłowieniu człowiekowi, miało napełnić go empatią.


Znaczenie motywu Stabat Mater Dolorosa

W średniowieczu motyw Stabat Mater Dolorosa stał się szczególnie ważnym aspektem religijności. Wykazywał na związek ludzkości z Bogiem – wszak to za pośrednictwem potomków Adama dokonało się dzieło zbawienia. Nic więc dziwnego, że cieszył się on popularnością, a wierni chętnie uczestniczyli w misteriach wielkopostnych, które zazwyczaj opierały się na tym przedstawieniu.



Przykłady utworów:

  • "Posłuchajcie, bracia miła..." - wiersz ten jest wyrazem żywego (w późnym średniowieczu) kultu Matki Boskiej Bolesnej, Maryi opłakującej mękę i śmierć swojego jedynego syna.

  • obraz „Ukrzyżowanie” włoskiego malarza Giotta di Bondone.



Giotto di Bondone, Ukrzyżowanie