Motyw ascety średniowiecznego

Asceza była w średniowieczu jedną z najważniejszych dróg, jakimi można było dotrzeć do Boga i osiągnąć zbawienie. Wielu świętych rezygnowało ze swoich dóbr i postanawiało skoncentrować się na modlitwach i rozmyślaniu o Ojcu. Przyjmując pokorną postawę, często żyli z tego, co otrzymali od ludzi dobrej woli.
Głęboko wierzyli w to, że dzięki takim wyrzeczeniom wrota do Nieba staną dla nich otworem. Wielokrotnie sam Bóg interweniował i pokazywał im, że obrana przez nich droga jest właściwa.
Przykładem ascezy w średniowiecznej twórczości jest „Legenda o świętym Aleksym”. Tytułowy bohater pochodził z wysoko sytuowanej rodziny, lecz porzucił cały swój majątek i nazwisko rodowe, postanawiając skupić się na poszukiwaniu Boga. Jego postawa była tak heroiczna, że kiedy umierał, Stwórca dał sygnał ludziom, że umiera ktoś wyjątkowy, przed kim otwarte są Niebiosa.

Idee:
ubóstwo - spotkanie się z ubogim Jezusem. Bogacze stając się miłosierni, rozdając dobra i majątki, wypełniali największe przykazanie - przykazanie miłości. Życie według Ewangelii, pokorne przyjmowanie cierpienia, pokutowanie za grzechy, pokora, radość w życiu, służbie Bogu, Kościołowi, bliźnim oraz otaczaniu miłością każdego człowieka, a zwłaszcza grzeszników.

Ważne zagadnienia:
  • afirmacja świata --> pełne miłości zaangażowanie w sprawy ziemskiej rzeczywiści, ukochanie świata.
  •  życie doczesne --> asceza, upokorzenie,   upodlenie
  • "życie po śmierci" --> świętość
Asceci średniowieczni:



  •   Święty Aleksy – opuścił żonę w czasie nocy poślubnej by poświęcić się Bogu, nocował na schodach kościoła, wylewano na niego pomyje, po czym jako żebrak mieszkał do śmierci pod schodami pałacu swego ojca.
    ·  Święty Grzegorz z Nazjanzu (zm. 389) – sypiał na gołej ziemi, noce spędzał na modlitwach i płaczach, żywił się stęchłym chlebem.
    ·  Święty Benedykt z Nursji (zm. 543) – mieszkał w jaskini, odmawiał sobie pożywienia, gdy odczuwał pokusę bez lęku rzucał się pomiędzy cierniste krzewy.